Ahoj, volám sa Jozefa Ľahká


A budem vašou dentálnou hygieničkou. 

Dentálnej hygiene sa venujem profesionálne viac ako 16 rokov.  Mala som tú česť pracovať v niekoľkých špičkových ambulanciách. Desať rokov som pracovala v ortodoncii, kde som získala veľmi dôležité poznatky , čo sa týka starostlivosti o zuby s fixným aparátom ale aj snímacím zubným strojčekom.

Neustále sa vzdelávam a pravidelne absolvujem školenia a semináre. A vďaka tomu svojim pacientom prinášam starostlivosť s najnovšími poznatkami z oblasti dentálnej starostlivosti. Mojou prácou je nielen Vám poskytnúť dentálnu hygienu, ale Vás starostlivosti o zuby aj naučiť. Preto si uvedomujem, že dôležitá je aj psychológia a správne vedenie pacienta, preto som si aj doplnila pedagogické vzdelanie.

Teším sa na vašu návštevu, a hlavne na Váš širokánsky úsmev u nás v ambulancii dentálnej hygieny Dentálka Bánovce nad Bebravou,

:)

Prečo absolvovať dentálnu hygienu?

Dentálna hygiena je účinná liečebno-preventívna metóda modernej stomatológie, ktorá vedie k zachovaniu vlastných zubov v ústach po celý život - a to sa oplatí 
Trendom dnešnej doby je pravidelná návšteva dentálnej hygieničky. Najnovšie medicínske poznatky dokazujú, že zlý stav ústnej dutiny súvisí s vážnymi zdravotnými problémami, ako sú mozgové príhody, zápaly kĺbov, srdcovo-cievne problémy, poruchy tráviaceho traktu, cukrovka a pod. Čistotou ústnej dutiny teda výrazne ovplyvňujete vaše celkové zdravie a imunitu.
Dentálna hygiena je preventívne opatrenie zamedzujúce vznik zápalových ochorení a deštrukciu závesného aparátu zubov, ktoré vedú k „paradentóze“ – kývavosti a až vypadávaniu zdravých zubov.

Dentálna hygiena je tou najlepšou a najmenej nákladnou formou prevencie. 
Rádio Muzika ma vyspovedalo v príjemnom rozhovore, v ktorom sa poslucháči mohli dozvedieť viac o dentálnej hygiene a benefitoch, ktoré prináša.


Ako prebieha dentálka?


1.   Vstupná prehliadka - vyšetrenia ústnej dutiny, tvrdých a mäkkých tkanív. Odobraním anemnézy. Spracovaním rôznych stomatologických indexov. Založením karty pacienta.

2.   Motivácia pacienta- vzbudenie záujmu o jeho orálne a aj celkové zdravie a možnosti prevencie ochorení v dutine ústnej

3.   Inštruktáž – nácvik jednotlivých techník čistenia zubov, vyber správnych pomôcok, individuálny prístup k aktuálnemu stavu chrupu….

4.   Odstránenie zubného kameňa - Pomocou ultrazvuku , ale aj pomocou ručných nástrojov, a to škrabiek a kyriet. Odstraňovanie zubného kameňa je dôležité z niekoľkých dôvodov. Prvým z nich je, že ak kameň na zuboch pôsobí dlhodobejšie, ďasná sú ním mechanicky dráždené a môžeme povedať že sa automaticky bránia tým, že pomaly „ustupujú“ a odhaľujú sa tak krčky zubov. Tie sú jednak neestetické, ale čo je pre nás nepríjemnejšie, sú pri styku so studenými či sladkými podnetmi extrémne citlivé.
Druhým a nemenej dôležitým dôvodom je, že ak nám zubný kameň zasahuje do medzizubného priestoru, nevieme si ho nijakým spôsobom vyčistiť, čo má za následok vznik zubného kazu, zápalu ďasien a v mnohých prípadoch aj parodontitídy.
Tretím dôvodom je jednoduchá vec – estetika. Všetci chceme mať zuby pekné a čisté, bez nepekných nánosov.

5.   Polishing - dočistenie a zaleštenie zubov depuračnou pastou, odstránení povlakov zo zubov

6.   Pieskovanie - Airflow- Jedná sa o účinnú, no šetrnú metódu odstraňovania pigmentových škvŕn a čistenia povrchu zubov. Funguje na princípe voda-vzduch-prášok , pod správnym tlakom Nepoškodzuje zubnú sklovinu, no veľmi efektívne vyhladzuje povrch zuba. Pacient odchádza s príjemným pocitom čistých, hladkých a svetlejších zubov.

7.   Fluoridácia